Dotevo
  
A od kiedy w PL jest liniowy? Mamy 18% i 32% jeśli ktoś zarabia powyżej 85tys. rocznie. Datkowo teraz wprowadzono jeszcze zmiany w kwocie wolnej od podatku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_podatkowa

Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Podatku 32% nie płaci prawie nikt. Ci którzy powinni często płacą 19%. A od tego roku 90% z nich będzie mogło płacić nawet tylko 15%. Podczas gdy osoba zarabiająca minimalną krajową płaci 18%. Nie mam odnośnika do dokładnych statystyk, jedyne co mam w zakładkach to:

Tymczasem podatek dochodowy według stawki 32% płaci zaledwie… 2% podatników. Jako że próg dochodowy dla niej wynosi trochę ponad 7 tys. zł miesięcznie, od razu widać, że rzesze zamożnych obywateli omijają najwyższą stawkę szerokim łukiem. Najpopularniejszym z nich jest przechodzenie na 19-procentowy podatek liniowy dla przedsiębiorców. Z furtki tej korzysta ochoczo choćby przechodząca na samozatrudnienie rodzima klasa menedżerska, zarabiająca, lekko licząc, dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie (lub więcej, oczywiście). Zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych rozliczają się tak, jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, choć ich praca nie przypomina żadnej działalności gospodarczej. Nasza skala podatkowa jest więc w istocie trzystopniowa – 18% dla większości Polaków, 19% dla zarabiających powyżej ok. 85 tys. zł rocznie, no i 32% dla tej garstki dobrze wynagradzanych, którym przyzwoitość nie pozwala jawnie oszukiwać wspólnoty.


Źródło: #^http://nowyobywatel.pl/2014/05/28/niesprawiedliwosci-stalo-sie-zadosc/
Dotevo
  
1. pytanie. 2% to mało? Przed chwilą była mowa jak mało jest bogaczy.
2. 19% = 18%-kwota wolna?
3.
The Progressive Income Tax: A Tale of Three Brothers
by PragerU on YouTube