Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Federacja pomiędzy sieciami społecznościowymi działa kiepsko, o ile w ogóle. Używając Diaspory prze Hubzillę mocno się ograniczam. Ostatnio twórca pump.io wyszedł z inicjatywą do wszystkich popularnych sieci by zaadoptowały jakiś tam standard który być może stanie się standardem W3C. Reakcje na to były bardzo mieszane i np. osoby powiązane z Hubzillą zgodnie stwierdziły, że na to nie pójdą, bo musieliby po prostu pozbyć części z mechanizmów które stworzyli by chronić prywatność użytkowników. Nie mam pojęcia jakie jest stanowisko Diaspory. Jednak czy federacja pomiędzy tymi bardzo różnymi sieciami ma w ogóle sens? GNU social czy Mastodon nie wydają się dbać praktycznie wcale o ustawienia prywatności, np. wpisów. Hubzilla jest na przeciwnym biegunie, Diaspora gdzieś po środku.

Przestaję korzystać z federacji pomiędzy sieciami. Wyłączę niedługo tutaj na Hubzilli federacją z Diasporą i będę używał jednocześnie i Hubzilli i Diaspory. Z czasem być może zrezygnuję i z Hubzilli, bo o ile odpowiada mi znacznie bardziej niż Diaspora, to społeczność jest niewielka, nie mam tu zbyt wiele do czytania i nie zapowiada się by coś się zmieniło, bo Hubzilla jest znacznie bardziej skomplikowana niż np. Twitter z tymi wszystkimi swoimi ustawieniami prywatności. To nie jest nic bardzo trudnego i każdy może moim zdaniem dojść co i jak. Kłopot w tym, że ludzie przyzwyczajeni do potwornie prymitywnego Twittera czy tego jak w swoich początkach wyglądała Diaspora po prostu nie chcą poświęcać czasu na zapoznanie się z innym, trochę bardziej skomplikowanym podejściem do tworzenia sieci społecznościowych. Większość ludzi wydaje się nie mieć nic przeciwko temu by wszystkie ich wpisy były dostępne dla całego świata.

GNU social i Mastodona próbowałem ostatnio w związku z dziwnym wybuchem popularności Mastodona i szczerze, gdybym miał napisać ten wpis na Mastodonie to zapewne musiałbym go podzielić na kilkanaście części i zająłby kilkanaście ekranów, zważywszy na to jak wygląda UI Mastodona. Nie odpowiada mi limit 140 ani też 500 znaków.
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Joanna Jurkiewicz, Przemysław Wewiór, Nowy Obywatel wrote:
Wykłady Michaela Sandela, profesora filozofii polityki z Harvardu, cieszą się rzadko spotykaną popularnością. Sale uniwersyteckie albo stadiony sportowe – bo czasem tylko one mogą pomieścić wszystkich słuchaczy – wypełniają młodzi ludzie. Kursy prowadzone przez filozofa transmituje BBC, a niektóre nagrania wykładów w serwisie YouTube doczekały się ponad 5 milionów wyświetleń. Ten rozgłos przyniosła Sandelowi jego metoda nauczania, dzięki której zyskał przydomek współczesnego Sokratesa.
(…)
W czerwcu 2014 r. Sandel przyjechał z wykładem do Warszawy, aby postawić młodym Polakom pytanie o rolę rynku w naszym życiu. Spotkanie wpisało się w atmosferę rocznicową i stało się podsumowaniem transformacji mentalnej, która dokonała się w polskim społeczeństwie w ostatnich 25 latach. Podczas wykładu zapytał, czy sprawiedliwe i moralne jest, by po nawałnicy śnieżnej, gdy domy i drogi są całkowicie zasypane, sklep podniósł cenę łopaty do odśnieżania o 100 dolarów. Zdecydowana większość sali udzieliła odpowiedzi twierdzącej (poprzez podniesienie rąk), a tylko pojedyncze osoby nie zgodziły się, że windowanie cen w takiej sytuacji jest słuszne. Profesor odpowiedział, że podobny rozkład głosów otrzymał tylko w… Szanghaju.


Źródło: #^http://nowyobywatel.pl/2014/11/14/etos-w-czasach-zarazy-rynkowej/
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

Ludzie, którzy umierają za Twojego smartfona

  Expires: Sun, 09 Jul 2017 10:00:00 +0200 
Kupuj odpowiedzialnie wrote:
Według ekspertów, ponad połowa światowego zaopatrzenia w kobalt pochodzi właśnie z DRK, z czego 20% z tzw. wydobycia rzemieślniczego i na małą skalę. Dla wielu Kongijczyków wydobycie kobaltu jest jedynym sposobem na wyżywienie rodziny. Niestety, tego typu kopalnie są małe i rozproszone, a ich działalność nie jest regulowana przez prawo ani nie podlega regulacjom krajowego Kodeksu Górniczego, co oznacza, że są one prowadzone bez zezwolenia, a do tego praca w nich jest bardzo ryzykowna.


Źródło: Ludzie, którzy umierają za Twojego smartfona, Olga Rybak, Kupuj odpowiedzialnie.

#lang-pl #kongo #smartfon #kobalt #elektronika #kupuj-odpowiedzialnie #olga-rybak
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  Expires: Sat, 08 Jul 2017 18:00:00 +0200 
Miasto 44 – Młody chłopak i młoda dziewczyna chowają się za kolumną, podczas gdy niemiecki wojskowy nawala do nich z karabinu maszynowego. Młodzi wybiegają z kryjówki wprost na linię ognia i zaczynają się całować co sprawia, że kule się ich nie imają i dosłownie gdy do nich dolatują, omijają ich lub wręcz zataczają wokół nich kręgi, zostawiając poświaty niczym spadające gwiazdy. Dziwna komedia romantyczna dla której powstanie warszawskie to mało istotne tło. Oficjalnie jak i przez recenzentów zwana "dramatem wojennym", czego nie pojmuję.

Być może gdybym wytrzymał więcej niż 40 minut z 2 godzin filmu miałbym inną opinię, ale szkoda mi czasu.

#lang-pl #miasto-44
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

Sukces lewicy w Ekwadorze

  Expires: Sat, 08 Jul 2017 10:00:00 +0200 
Mark Weisbrot wrote:
Przykładowi Ekwadoru warto przyjrzeć się również dlatego, żeby zobaczyć, jak bardzo przesadzona jest znaczna część retoryki mówiącej, że „globalizacja” ogranicza decyzje rządów do tych, które uszczęśliwią międzynarodowych inwestorów. Okazuje się, że nawet stosunkowo niewielkie, rozwijające się państwo o średnim dochodzie, może wdrożyć alternatywne rozwiązania polityczne – jeżeli tylko obywatele wybiorą rząd niezależny i wystarczająco odpowiedzialny, aby je zastosować.


Źródło: Sukces lewicy w Ekwadorze, Mark Weisbrot, Kamila Zubala, Nowy Obywatel.

#lang-pl #nowy-obywatel #kamila-zabula #mark-weisbrot #ekwador
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Weronika Adamska, Fundacja Panoptykon wrote:
Patrzymy władzy na ręce: niemal równo rok temu Straż Graniczna dostała nowe uprawnienie do montażu kamer przy drogach w pobliżu granic. Po roku spytaliśmy, jak to uprawnienie jest wykorzystywane. Odpowiedź okazała się tylko trochę zaskakująca: wcale.
(…)
Nasuwa się pytanie, po co nadawano Straży Granicznej nowe kompetencje, skoro ta z nich nie korzysta? Polskie prawo wymaga uzasadnienia projektów ustaw. Czy w takim razie przy uchwalaniu tej zmiany powołano się na zmyśloną potrzebę? A może u źródeł nowych przepisów legło przekonanie, że lepiej uzbroić się na zapas, bo taka kompetencja może się kiedyś, w nieokreślonej przyszłości, przydać?


Źródło: #^https://panoptykon.org/wiadomosc/legislacja-na-zapas
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Ziba Kashef, YaleNews wrote:
According to a new Yale-led study, the physical stress of running a marathon can cause short-term kidney injury. Although kidneys of the examined runners fully recovered within two days post-marathon, the study raises questions concerning potential long-term impacts of this strenuous activity at a time when marathons are increasing in popularity.

Source: #^http://news.yale.edu/2017/03/28/marathon-running-may-cause-short-term-kidney-injury
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
I keep getting amused by how people watch a video presentation of a new smartphone or TV on their own smartphon, laptop screen or monitor and how they get amazed by those crisp colors, that superb quality. Because you know, they watch it on their own device.
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Image/photo

Źródło: Klauzula sumienia, Parada Karzełków, Remek Dąbrowski.

#lang-pl #polska #klauzula-sumienia #parada-karzełków #remek-dąbrowski
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
How I love when the session expires and I lose the text I've been typing for the last 20 minutes.
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

Duzi dostają więcej?

  Expires: Thu, 06 Jul 2017 10:00:00 +0200 
Nowy Obywatel wrote:
Schwarz Gruppe otrzymała 100 mln euro pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na rozwój sieci sklepów Kaufland na terenie Polski. To kolejna sytuacja, gdy EBOR finansuje sieci handlowe.

Jak wspomina portal money.pl, to nie pierwsza taka pożyczka dla Kauflandu. Sieć otrzymała w 2015 r. 900 mln dolarów na preferencyjnych zasadach. Pieniądze przeznaczono na stawianie supermarketów Kaufland i Lidl, co wzbudziło ostre protesty polskich sklepów.


Źródło: Duzi dostają więcej?, Nowy Obywatel.

Jako, że jest to pożyczka to stwierdzenie o finansowaniu wydaje się trochę naciągane, z drugiej strony rzekomo (piszę "rzekomo" bo nie wiem) kredyty te udzielane są na znacznie lepszych warunkach niż w standardowych bankach. Ciekawie brzmi stwierdzenie, że dzięki tym pożyczkom nastąpi "otwarcie nowych rynków sprzedaży dla lokalnych rolników" bo, nie posiadam co prawda źródła, ale czytałem że właśnie przez efekt skali Lidl czy Kaufland "zmuszają" rolników do sprzedaży po bardzo zaniżonych cenach. Albo sprzedadzą za niewiele albo wcale. Stwierdzenie o tworzeniu nowych miejsc pracy także wydaje się trochę zabawne przez afery które pojawiały się przez ostatnie lata na temat walki Lidla ze związkami zawodowymi i traktowania szeregowych pracowników.

#lang-pl #polska #schwarz-gruppe #europejski-bank-odbudowy #kaufland #lidl
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  Expires: Wed, 05 Jul 2017 10:00:00 +0200 
Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał filmu "Snowden" Olivera Stone'a tutaj można znaleźć fajną recenzję: Wiwisekcja tajnych służb. O „Snowdenie” Olivera Stone’a, Katarzyna Szymielewicz.

Ja film polecam, ale w recenzowaniu dobry nie jestem.

#lang-pl #panoptykon #katarzyna-szymielewicz #snowden #oliver-stone #edward-snowden #prywatność #usa #nsa
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  Expires: Tue, 04 Jul 2017 10:00:00 +0200 
Sieć Obywatelska Watchdog wrote:
W czerwcu 2016 r. zapytaliśmy Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, Fundację Lux Veritatis i Fundację Nasza Przyszłość o ich przedsięwzięcia finansowanie z publicznych pieniędzy. Pół roku wcześniej zapytaliśmy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o ugodę, którą Fundusz zawarł z Fundacją Lux Veritatis (pisaliśmy o tym w artykule Jawność ojca Rydzyka).  Nie doczekawszy się odpowiedzi, skierowaliśmy sprawy do sądu.
(…)
Edit. Niektórzy z Państwa pytają o to czy składaliśmy wniosek do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak, składaliśmy i otrzymaliśmy odpowiedź.


Źródło: #^https://siecobywatelska.pl/powoli-kruszymy-mur-tajemnicy-w-fundacjach-o-tadeusza-rydzyka/

Pewna organizacja pozarządowa poprosiła fundacje powiązane z Tadeuszem Rydzykiem o dostęp do informacji publicznej, fundacje te migały się od udzielenia odpowiedzi, przez co zostały pozwane.

Jaka jest reakcja prawicowców?

"– A co z WOŚP!? Dlaczego ich nie pozwiecie!?"

Zabawne.

#lang-pl #tadeusz-rydzyk #sieć-obywatelska-watchdog #wielka-orkiestra-świątecznej-pomocy
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

Kreatywni antysemici

  Expires: Mon, 03 Jul 2017 12:58:00 +0200 
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wrote:
HFPC skierowała interwencję do Prokuratora Okręgowego w Warszawie w sprawie incydentu do którego miało dojść w Warszawie nad Wisłą pierwszego dnia wiosny (21 marca 2017r.).

Jak wynika z doniesień prasowych podczas zdarzenia miało dojść do podpalenia i wrzucenia do rzeki kukły nazwanej „b’żydulą” (pisownia oryginalna). Incydent miał mieć charakter antysemicki.Na nagraniu umieszczonym na jednym z portali społecznościowych widać, jak jeden z mężczyzn trzymających kukłę mów „Oczywiście wiadomo, że określenie brzydki jest pochodzenia takiego, że jest żydowski. To jest właśnie b’żydula”. Całe wydarzenie miało nawiązywać do zwyczaju topienia marzanny.


Źródło: #^http://www.hfhr.pl/hfpc-interweniuje-ws-antysemickiego-incydentu/

#lang-pl #polska #żyd #antysemityzm #hfpc
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

IPN za dekomunizacją nazw miast

  Expires: Sun, 02 Jul 2017 16:20:00 +0200 
Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje projekt ustawy o dekomunizacji nazw miast. Ma on dotyczyć nazw nadanych przez totalitarne władze po roku 1944. To skandal, że na przykład zamiast tradycyjnej nazwy Allenstein jesteśmy zmuszeni do używania określenia Olsztyn kojarzącego się z ustrojem totalitarnym mówi przedstawiciel IPN ds. nazewnictwa miast Wojciech Erwolf. Przypomina, że instytut przypominał już o kolejnych rocznicach agresji na miasta takie jak Danzig czy Breslau, dokonanej przez Armię Czerwoną w latach 1944-1945.

W najbliższym czasie pion edukacyjny IPN ma przygotować gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży propagujące znajomość niekomunistycznych nazw miast. Rozważany jest projekt, aby w przyszłym roku dzieci chcące brać udział w obradach sejmu dzieci i młodzieży, pisały wypracowania na temat rdzennych nazw miejscowości najechanych po roku 1944 przez komunistów oraz formach oporu przeciwko najazdowi. To bardzo doby pomysł i okazja do tego aby przypomnieć, że również na ziemiach zachodnich działała antykomunistyczna partyzantka – niemieccy żołnierze wyklęci nazywani czasem Werwolfem komentuje projekt Jan Zaryn senator PiS i propagator polityki historycznej.

Michał Warecki


Źródło: #^http://lewica.pl/index.php?id=31550

#lang-pl #polska #michał-warecki #lewica.pl

Powinienem wkleić wczoraj, co by nikt poważnie tego nie wziął, ale się trochę spóźniłem.

Chociaż, czy aby na pewno nie będzie miało to miejsca?
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Wszyscy historycy których miałem okazję poznać mają taką paranoję, więc zastanawiam się czy to nie jest u nich normalne. I czy to studia nad historią robią coś takiego z ludźmi czy może tylko tego typu specyficzni ludzie chcą zajmować się historią. ;)
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
Noam BergmanNoam Bergman wrote the following post Sat, 01 Apr 2017 19:25:11 +0200
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
VladimirVladimir wrote the following post Fri, 31 Mar 2017 08:30:39 +0200
Image/photo

view full size


How to back up files
Maybe a little late.

#gif #lol #humor
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  Expires: Thu, 29 Jun 2017 14:06:00 +0200 
So actual (tight leggings, tops, etc. all over the streets):

Source: #^http://www.thingsinsquares.com/comics/nude/

Image/photo

#lang-en #humor #nudity #thingsinsquares
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)

nudity improper vs acceptable.jpg

  
Paweł Szymon Kosiński (pskosinski)
  
"Puszcza Białowieska. Konflikt A.D. 2017" - dr hab. Bogdan Jaroszewicz, Białowieska Stacja Geobotaniczna, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Białowieża

Konferencja z udziałem naukowców o Puszczy Białowieskiej. Bez udziału leśników, którzy nie przybyli.
Wszyscy prelegenci prostowali propagandę ministra Szyszki, podkreślali znaczenie Puszczy, obecne zagrożenia.
Wszyscy jednoznacznie byli przeciwko wycince w Puszczy.
"Puszcza Białowieska nie umiera, to unikatowy las!" - dobitnie mówili uczestnicy konferencji.


Nagranie: #^Dr hab. Bogdan Jaroszewicz, konferencja "Potrzeby Natury" w Sejmie RP

Image/photo


#lang-pl #polska #puszcza-białowieska #pracownia-na-rzecz-wszystkich-istot